Tihe Erasmuse poolaasta jätkub Polski Trambešis

Autorid Triin Pall, Anneli Mõtsmees

23.01 – 29.01. 2022 osalesid Lohkva lasteaia muusikaõpetaja Triin Pall, õpetaja Malle Müntel, õpetaja abi Ele Ostrat ja õppejuht Anneli Mõtsmees õpirändel Bulgaarias, seekord siis Polski Trambesh`i  linna  lasteaias Detski Svyat. Reis toimus Erasmus+ projekti “Myths, tales, Art and Games for Intercultural Cooperation” raames. Bulgaarias said kokku Eesti, Leedu, Kreeka ja Bulgaaria esindused. Itaalia esindus osales virtuaalset.

Seoses covid-viiruse levikuga pidime seda sõitu ootama kaua ja ka nüüd ei saadud meid vastu võtta päris nii, nagu lasteaiapere oleks soovinud. Meid tervitasid saabumisel rõõmsameelne lasteaia personal, kuid linna ja lasteaia juhtide otsus oli, et lastega külalised kokku ei puutu. Lastega tegevused olid salvestatud videona ja meil oli võimalus neid koos lasteaia personaliga vaadata.  

Eks igal maal ja igal rahvusel on omad kombed ja traditsioonid, mida nad hea meelega näitavad ja tutvustavad. Ilmselge on see, et mis ühele rahvale omane, jääb teisele kaugeks ja kohati arusaamatuks, kuid koos arutledes ja erinevaid asju katsetades, õpid rohkem oma partnereid tundma ja samas on rõõmu ja lusti küllaga. 

Lasteaias tutvustati meile nende õppetegevuste põhimõtteid ja korraldust. Saime teada, et selles lasteaias on 5 rühma ja igas rühmas 28-30 last. Lastega töötab korraga üks õpetaja ja õpetaja abi. Meie suureks üllatuseks oli see, et õppetegevuse viib lastega läbi vaid õpetaja, õpetaja abi selles protsessi ei osale. 

Bulgaarias on suur sümbol Martenitsa – punasest ja valgest lõngast meisterdatud paelad ja nukud, mis sümboliseerivad poissi ja tüdrukut ning tähistavad kevade saabumist. Saime meiegi osa nende meisterdamisest. 

MAGIC projektis on hetkel tegevuste alateemaks pärimusmuusika. Iga riik valmistab lastega ette mõne muusikategevuse ja tutvustab seda teistele partneritele ning hiljem siis saab iga riik katsetada teiste muusikalisi tegevusi oma lasteaias. Innustatud muusikast, otsustasime teha partneritele üllatuse ja viisime kõigile kingituseks parmupilli. Triin ja Anneli selgitasid, kuidas seda pilli mängida ja tegid väikese näitliku laulukese. Laulsime endast ja panime ka teised laulu sisse ning mängisime parmupilli. Saime aru, et vahet pole, millises keeles räägime ja laulame, rõõmustada oskame me kõik koos ühtemoodi. Peab tunnistama, et meie mäng oli väga algelisel tasemel, kuid nii tore oli näha, kuidas meie pingutus innustas ka partnereid pingutama,  et saada pillile hääl sisse. Lisaks parmupillile oli meil kingituseks kaasas lastega lihtsalt meistertatav suupilli. Selle näidise koos õpetusega tegi meil Anne Kurm. Loodame, et partnerid koju tagasi jõudes, hakkavad neid pille lastega meisterdama.

Lisaks lasteaiaelule saime osa ka kohalikest vaatamisväärsustest. Omaette silmailu pakkusid linna ümbritsevad mäed ning ajalooline Tsarevetsi kindlus.  

Oleme ääretult tänulikud Detski Svyat lasteaia perele, kes vaatamata keerulisele olukorrale meid siiski olid valmis võõrustama. Nii tore oli näha, kasinatest tingimustest hoolimata, on inimesed rõõmsad ja väga külalislahked.