Detsembri alguses kohtusime oma projektipartneritega Bulgaariast, Türgist, Põhja-Makedooniast ja Hispaaniast Bulgaaria väikelinnas nimega Shumen. Meie õpiränduriteks olid seekord õpetajad Eliisa Nigol ja Jana Lode, direktor Tea Pendla ja meiepoolne projektikoordinaator õppejuht Anneli Mõtsmees. Shumen on Bulgaaria kirdeosas, mägedevahelises orus asuv linn, kus elab ligikaudu 89 00 elanikku. Shumen on vaene linn, kuhu eurorahad pole jõudnud ja paljud inimesed on lahkunud liiga madalate palkade ning tööpuuduse tõttu. Nii linnapilt, kui igapäevaelu oli seal nagu kinni jäänud 80-datesse.
Külastasime kahte lasteaeda. Lasteaias Latinka veetsime kaks hommikupoolikut ja lasteaias Chuchuliga ühe hommikupooliku. Nii nagu meie vastuvõtja mitmeid kordi rõhutas, väärtustatakse seal väga kõrgelt rahvatraditsioone ja ajaloopärandit – seda oli näha ka laste esinemistest. Õppetegevused olid üsna õpetajakesksed, aga sellegipoolest nii meile, kui lastele huvitavad – “rändasime” koos lastega kõigisse projektimaadesse, õppisime tundma nende asukohta, kutuuri, vaatamisväärsusi ja sümboolikat läbi erinevate tegevuste. Chuchuliga lasteaia erivajadustega laste rühmas vaatasime, kuidas lastega koos valmistati Bulgaaria traditsioonilist saia. Lasteaedade päevakava ja korraldus on üsna sarnane meie lasteaedadele: päev algab 7.30 ja lõpeb 18.00, rühmas on 20-24 last ja 3 töötajat, lasteaias on oma köök ja lapsi toitlustatakse 3 korda päevas, lapsevanemad tasuvad osalustasu ja toiduraha,
Pealelõunati käisime ajaloomuuseumides ja tutvusime erinevate mälestusmärkidega, millest ehk märkimisväärsem oli 1300 a vana monument mis asub linna kohal kõrguva Ilchovi mäe otsas ja olevat selge ilma korral näha ka 30 km kauguselt. Bulgaarias on pikk veinikultuur ja meil oli võimalus külastada ka ühe perekonna põlvest-põlve edasi antud traditsioonidega veinitalu.
Kui jõudsime oma nostalgiahõnguliselt rändelt tagasi Eestisse, tõdesime, et meil siin on parimad tingimused elada ja töötada – ka see tõdemus on väärt kogemus!
Tea Pendla
Lohkva Lasteaia direktor