Autorid Merly Tätte ja Kristi Karindi
Märtsi esimesel nädalal külastasid Lohkva Lasteaia õpetajad Merly Tätte, Krista Kortspärn, eripedagoog Kristi Karindi ja õppejuht Anneli Mõtsmees skulptuure täis Põhja- Makedoonia pealinna Skopjet. See oli viimane CALL projekti välisreis, enne partnerite kogunemist Eestis. Põhja-Makedoonia on Euroopa väikeriik, mis ei kuulu Euroopa Liitu ja milles kehtib oma raha denaar. Pealinnas on hulgaliselt hubaseid kohvikuid, mis meelitavad maitsva toidu, eestlaste jaoks soodsate hindadega ja tasuta Wifiga. Suurimaks pilgupüüdjaks võib kindlasti pidada Aleksander Suurele pühendatud 22 meetri kõrgust monumenti, mis asub otse keskväljakul. Keskväljakust jalutuskäigu kaugusel asub Nobeli rahupreemia auhinna saanud Ema Teresa mälestusmaja, kust võib leida nii tema isiklikke esemeid, kui ka tutvuda tema elulooga.
Mägede vahel asuvas Skopjes on tore võimalus sõita köisraudteega kõrgele mäe tippu ja nautida hingematvat vaadet orus asetsevale suurele linnale. Kohalike jaoks on see paik, kus saab lastega nautida kelgusõitu ja kohvikus kerget einet võtta. Skopje kesklinna ilmestab erinevate ajastute arhitektuuriline segunemine, olgu selleks siis neli suurt kaubanduskeskust või vana turg Bazar. Bazari müügilettidel on palju suveniire, aga ka rohkelt Ohridi järve pärlitest ning filigraantehnikas ehteid.
CALL projekti raames külastasime Skopjes nelja lasteaeda. Kõik need lasteaiad kuulusid ühe asutuse alla, mida juhtis üks direktor aga igal majal oli oma vanemõpetaja. Köök oli majadel ühine, kust viidi toit laiali teistesse majadesse. Sõimerühma võetakse vastu juba 8-kuuseid lapsi, sest just siis lõpeb Põhja-Makedoonias emapalk. Meile harjumuspäraseid tehnilisi vahendeid rühmades märgata ei olnud ning ka õuealad ei tundunud tihti kasutust leidvat.
Iga rühm oli valmistatud külalistele kingitusi, mida lapsed lahkelt laiali jagasid. Samuti nägime laste poolt vahvaid etteasteid, mis kõik kandsid endas rahvuslikku tooni. Külalistel oli au viibida ka ühe lasteraamatu esmaesitlusel, mis oli vana rahvalaulu põhjal valminud.
Eelviimasel õhtul toimus projektis osalejatele pidulik Põhja-Makedoonia rahvuslik õhtusöök. Selle raames jagati osalejatele tunnistused ja nauditi mõnusat õhtut koos hea toidu ning mõnusa seltskonnaga. Peol kõlas kohalik muusika, kuid erilise etteaste tegi meid võõrustanud lasteaiaõpetaja, kes laulis iga riigi laulu nende emakeeles, välja arvatud eesti keeles. Et peole lisada ka Eesti hõngu, haaras mikrofoni meie oma õppejuht Anneli ning esitas imeliselt laulu “Kauges külas”. Aitäh, Anneli, seda kodust tunnet oli meile vaja.
Viimase päeva veetsime imekaunis Ohridi linnas. Linn asub Euroopa sügavaima samanimelise järve kaldal ja on turistide suvine meelispaik. Õnneks ei olnud turismihooaeg veel alanud ning me saime nautida selle paiga imelist ilu rahus ja vaikuses. Et kohale veel võlu lisada, hellitas meid sel päeval ka soe kevadpäike. Pärast jalutuskäiku kauni linna tänavatel, järve vaadete nautimise ja kultuuriobjektide külastust, kogunesime viimasele ühisele lõunasöögile, et osa saada Paradiisiranna maitsetest.
Meie lõbus reisiseltskond suutis igast olukorrast leida positiivset ning Põhja-Makedoonia on riik, mida kindlasti soovitame külastada ka teistel reisihuvilistel.